Klubi i mendimit ekonomik

Vuçiç për taksën: Beogradi s`ka zgjidhje, kur dikush sillet në mënyrë të paligjshme

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka komentuar taksën e autoriteteve kosovare për mallrat serbe. Mediat kosovare njoftojnë se ai ka deklaruar se Beogradi ka pak zgjidhje kur dikush sillet në mënyrë të paligjshme dhe joracionale.

Sipas tij, duhet të përmbahen dhe të presin momentin për siç tha “ata që i mbështetën ata do të sjellin të drejtat e njohura për ta dhe do t’u shpjegojnë atyre se është e nevojshme të tërhiqet masa”.

Kreu i shtetitserb tha për Radio Televizionin e Serbisë se shpreson se masat do të tërhiqen sa më shpejt që të jetë e mundur, por thekson se Beogradi po reagon në kushte të pamundura, se po humb para, por kjo është më e rëndësishme për të ndihmuar popullin serb. Siç thotë ai, ndihma do të vazhdojë.

Kujtojmë se qeveria e Kosovës vendosi masën prej 100 për qind ndaj produkteve me origjinë serbe më 21 janar.

Lini një koment

Email i juaj nuk do publikohet