Klubi i mendimit ekonomik

Konispol/ Bora dëmton 3 mijë ton mandarina

Moti i keq i shoqëruar nga ulja  e ndjeshme e temperaturave, reshjet e dëborës dhe ngricat e shumta kanë sjellë pasoja të rënda në buqësi dhe jo vetëm. Mësohet se të gjithë faktorët e mësipërm të motit kanë shkaktuar probleme me mandarinat në Konispol.

Rreth 3 mij tonë mandarina ende të pa vjela janë dëmtuar nga dëbora, duke u kushtuar fermerëve një dëm të pa rikuperueshëm, për këto të vjela.

Fermerët i bëjnë apel shtetit për ndihmë, gjithashtu kërkojnë dëmshpërblim për dëmet e shkaktuara. Ndërkohë që situata e motit të keq pritet të vazhdojë, në ditët në vijim.

Lini një koment

Email i juaj nuk do publikohet