Klubi i mendimit ekonomik

FMN paralajmëron: Lufta tregtare do të godasë ekonominë e SHBA dhe atë të Kinës vitin e ardhshëm

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur të martën parashikimet e saj të rritjes për Shtetet e Bashkuara dhe Kinën, duke përmendur valët e fundit të tarifave që dy ekonomitë më të mëdha të botës i kanë imponuar njëra-tjetrën.
Parashikimi më pesimist vjen, pasi përplasja ndërmjet Uashingtonit dhe Pekinit kërcënon të vazhdojë të shkallëzohet dhe të shkaktojë dëme në vende të tjera.
“Kur ju keni dy ekonomitë më të mëdha në botë në mosmarrëveshje, kjo është një situatë, ku të gjithë vuajnë”, u shpreh Maurice Obstfeld, ekonomisti kryesor i FMN, në një konferencë për media në lidhje me Raportin e Fundit Ekonomik të Fondit.


Pavarësisht momentit të shëndetshëm në Shtetet e Bashkuara, i cili mori një nxitje nga uljet e fundit të taksave, ekonomistët e FMN-së tani presin që rritja të ngadalësohet në 2.5% vitin e ardhshëm nga 2.9% këtë vit. Ata e ulën parashikimin e vitit 2019 me 0.2 pikë përqindjeje, për shkak të konfliktit tregtar.
CNN analizon se administrata Trump ka goditur tarifat këtë vit në rreth gjysmën e produkteve që Kina i shet Shteteve të Bashkuara.

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar të zgjerojë tarifat për të mbuluar të gjitha importet amerikane nga Kina. Pekini është përgjigjur me tarifat për mallrat amerikane, me vlerë më shumë se 110 miliardë dollarë.
Tit-for-tat është vendosur të marrë një goditje nga rritja ekonomike e Pekinit vitin e ardhshëm.
Rritja e Kinës tani pritet të bjerë në 6.2% nga 6.6% këtë vit, sipas FMN-së.

Parashikimi i ri për 2019-ën është 0.2 pikë përqindje më i ulët se parashikimi i mëparshëm i Fondit, duke reflektuar valët e tarifave të reja që kanë hyrë në fuqi që atëherë.

Lini një koment

Email i juaj nuk do publikohet